Suťovitý svah před jezírkem prosvětluje....
I když to některým návštěvníkům připadá jako likvidace zeleně, opak je pravdou. Původní stepní rostliny v náletových dřevinách nikdy nevykvetou. Obnovit jejich původní biotop je nezbytné.
Ozvala se nám ku pomoci další skupinka z firmy T-Mobile, aby v posledních dnech babího léta nám pomohla na dalších metrech strmého svahu. Jak jsme už psali u předchozí brigády z minulého týdne, terén je to spíše pro kamzíky než pro člověka. Svah je vlastně výsypkou z lomu Prokopského jezírka, která zarostla náletovými dřevinami. Pastva ovcí a koz zde provádět nelze.
Těžko se některým kolemjdoucím vysvětluje, že obnova biotopu, který je vhodný jen pro určité druhy rostlin, vypadá zprvu jako devastace. Ale prostě je to tak. Některým druhům se jinde, než na suti kolmo na jih otočeného svahu, dařit nebude. A i ty potřebují někde přežít.
Květena skal, sutí, lomů a zdí je charakteristická tím, že si musí vystačit s minimálním množstvím vody a minimálním množstvím živin, které kamenitý podklad poskytuje. Půda se vyskytuje na skalách v omezeném množství především ve štěrbinách, puklinách nebo skalních lavicích. Extrémní podmínky umocňuje slunce a vítr. Všem těmto nástrahám se musely rostliny přizpůsobit. Převážně jsou to druhy, které mají dlouhé a rozvětvené kořeny, jimiž se zachytí ve skalních štěrbinách odkud přijímají vláhu a živiny. Na těchto stanovištích nejlépe pozorujeme sukcesi – postupný nástup různých rostlinných společenstev.
V extrémních vegetačních podmínkáchse uplatňují xerotermní a skalní druhy např.: kostřava sivá (Festuca pellens), pelyněk ladní (Artemisia campestis), netřesk výběžkatý (Jovibarba sobolifera) a slezník severní (Asplenium septentrionale).
Okolo procházející návštěvníci mají také připomínky k tomu, že ve svazích jistě byla hnízda ptáků. Je to právě naopak. Ptáci v zarostlé houštině nehnízdí, bojí se, že při napadení predátorem by nemohli uniknout. Ze zkušeností víme, že po vyčištění, se následující rok se ihned nová objevují hnízda na ponechaných dřevinách.
Všem dobrovolníkům, kteří toho měli víc než dost, patří obrovské poděkování.
Nechcete také někdy pomoci? Všechny Vás zveme.
Kam dál:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.