IMG_2487_R.jpg

Drobečková-navigace

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

netrhatO jeho záchranu není ve vyšších kruzích zájem.

 Ochranáři přírody bojují proti mašinerii marně.

koala 2 Medvídek koala (Phascolarctos cinereus), správně nazývaný koala medvídkovitý zapsala australská vláda na na seznam ohrožených zvířat. Koalové jsou ale přísní potravní specialisté. Až na výjimky se živí pouze listím blahovičníků.

 A zde nastává zásadní problém. Lokality vhodné pro růst blahovičníků a tím zajištění přežití koalů jsou ve velkém likvidovány. Značná část část vhodných ploch bude zastavěna, velká část vykácena a určena pro chov kamzíků, ledních medvědů, tuleňů a sobů. Místní obyvatelé s tím sice nesouhlasí, ale na jejich názory se nikdo nezeptal. Úřady si jedou po vlastní koleji, postavené z patentu na rozum.

 

Myslíte, že je to možné?

 

 V Austrálii asi těžko, tam mají k přírodě jedinečný vztah a váží si ji. Bohužel, v Českých luzích a hájích to je nejen možné, ale naprosto jisté. Naši úředníci státní správy přeci vědí co je dobré. Nemají očividně zájem záchranu původních, vzácných a zákonem chráněných druhů původních rostlin a živočichů v Prokopském údolí.

 Úvodní text o koalách je samozřejmě smyšlený. Ale přeneseně na ochranu přírody v Prokopském údolí je naprosto přesný.

 Peníze na záchranu posledních lokalit, vzácné a chráněné květeny nebo živočichů, našeho historického kulturního bohatství, podle státní správy nejsou. Ovšem, kupodivu finance na jejich likvidaci se našly.

 Na úkor všeho, co v Prokopském údolí a v České republice máme ze zákona chránit, ničíme tyto lokality a osvíceně zde budeme zachraňovat nepůvodní druhy. To už je všem naše krásná Česká krajina ukradená? Naše louky, háje, remízky či stepi, to rádi vyměníme za něco jiného? Fakticky jsme se úplně pomátli?

 Pamatujete v přírodě ještě králíky, zajíce, koroptve, křepelky, koroptve?

PDU 2016 04 25 Kralici divoci2zajic polnikrepelka polnikoroptev polni

Úředníci magistrátu zjevně nikdy nečetli  Programové prohlášení Rady hl. m. Prahy na roky 2014 -18

 Lokality vhodné pro jejich návrat jsme mohli obnovit a zachovat. Náš magistrát hl.m.Prahy se však rozhodl, že těmto stvořením návrat definitivně znemožníme. Lokality, kam by se mohli navrátit, zlikvidujeme a osázíme je nepůvodními druhy rostlin a stromů. Zároveň se provede investice do zástavby a naše daně se použijí na záchranu koně Převalského, protože v Pražské ZOO je jich tolik, že tam nemají místo. Ten ovšem, jak se díky genetice ukázalo, vůbec není tím, za co se roky vydával. Je to potomek domestikovaného koně, který opět unikl do přírody. Je to důvod k této investici?

 A co na to odbor ochrany přírody na MHMP? Zeptejte se jich sami....

 Důvod vyhlášení rezervace Prokopského a Dalejského údolí nebyl myšlen jako zoologická zahrada pro nepůvodní druhy.

Pamatujete ještě užovky, srnčí, spousty motýlů, ještěrky či sysly....? 

PDU Uzovka hladkaPDU 2017 03 30 srnka 4syseljesterka zelenaPDU 2017 03 27 babocka bile C 3PDU 2017 04 10 Zlutasek resetlakovy 2

Citujeme a souhlasíme se článkem v časopisu PROKOPÁK společnosti SPDV

 Co půjde koním v patách? Vzpomínáte, jak Trojané vtáhli dřevěného koně do města, nadšení z nové hračky? V tom koni byli schovaní Danaové, Tróju zničili do základů a vše živé pobili. Tak bez legrace, tohle přesně mají „trojané“ ze Zoo spolu s radnicí Prahy 5 v úmyslu udělat s Dívčími hrady neboli Děvínem. Již nyní zde došlo k výsadbě dřevin. Práce už začíná, trojský kůň je ve městě, odšpuntován, a bojovníci s ostrými meči už lezou ven. Do dvou let má být hotovo. Žádné volné planiny a vlající hřívy jako na Divokém západě, nene!

Ohrada kone Prevalskeho Příjezdové cesty, komunikace, ploty a zdi, rozhledny pro turisty, stodoly, hospodářské budovy, přístřešky, vodovodní a elektrické rozvody, osvětlení. A naivní občané tleskají, omámeni obrázkem hříbátek, a volají: „Ano, ano, jen nám sem toho trojského koně dejte!“ Nevadí, že všechny chráněné druhy rostlin, hmyzu, hlodavců, ptáků a dalších živočichů už tu nikdy nebudou. A zřejmě ani nevadí, že až si tento projekt někdo po pár letech rozmyslí pod záminkou, že se tu koníkům nedaří, jak by mělo, budou tu už chodníky, stavby, sítě a budou zrušeny všechny ochranné výjimky pro toto námi všemi doposud tak těžce bráněné území. A víte, co se stane pak? Projekt úžasného sídliště developera JRD, tak dávno propagovaný radnicí Prahy 5 je přece připraven! Vždyť ho před lety kreslily i dětičky ve škole a pořádala se výstava! Tomu všemu, koníkům i domečkům, se říká revitalizace území. A pak sbohem, přírodní rezervace! Bude na všechno pozdě.

Děvín not forever

 Než předám slovo lidem, jimž veřejný prostor není lhostejný a kterým tímto moc děkuji, naší hlubočepské spolubydlící, fotografce Sáře Saudkové, senátoru Václavu Láskovi, jehož jsem s radostí sama volila, a Ochráncům Prokopského a Dalejského údolí, napíšu stručně a jasně: Jakmile budou postaveny komunikace, hospodářské stavby, rozhledny, inženýrské sítě, nikdo už je nikdy z krajiny Děvína neodstraní. Nikdo nám ten divoký skalnatý Děvín plný ptáků, obojživelníků, hmyzu a chráněných rostlin zpátky nevrátí. Pokud chcete protestovat, sepsat petici a poslat na úřad, nebo se sejít se zástupci Zoo a diskutovat, pak teď. Zítra bude pro Děvín pozdě.

Co na to Václav Láska, senátor?

 Prostudoval jsem si veškeré dokumenty, které jste mi k věci poslala, a některé další podklady, které jsem si našel. Rozumím a soucítím s vašimi obavami – to, jak se chtěl návrh územního plánu v roce 2008 vypořádat s Dívčími hrady, je příkladem bezohledného, s občany nekonzultovaného, ziskuchtivého developingu. Dovolím si však nesouhlasit s tím, že by měl tento projekt být tím samým v bleděmodrém, nebo že by se v něco podobného mohl časem proměnit. Věřím, že je pražská Zoo kompetentní v otázce zajištění šetrnosti realizace záměru. Zároveň nevěřím, že by zaprodala svůj světoznámý, vypiplaný projekt záchrany Koně Převalského nějakému plánu, který by v sobě nesl stopy korupce, nebo byl předem odsouzený k neúspěchu.

Vyhlidkova vez kone Prevalskeho Navštívil jsem pana ředitele Bobka a on mi celý projekt odprezentoval. Na první pohled se mi projekt líbí. Nicméně jsem ho upozornil, že podobné záměry by měly být konzultovány s místními obyvateli. A požádal ho, aby takovou prezentaci připravil. Nabízím tedy, abychom učinili schůzku pro všechny, kdo budou mít zájem, na níž Zoo projekt odprezentuje. Dejme hlavy dohromady, jestli je projekt správný. Pokud ano, pak spojme síly v ohlídání toho, že na místě bude jen prezentovaný projekt a nic jiného.

Dodatek redakce SPDV

 Je možné, že se v budoucnu setkáme i s argumentem, že pod částí projektu není v mapě zakreslena jen rezervace, ale území využívané jako pole. Je tomu tak. Pole samozřejmě okolní rezervaci neškodí, kdežto stavba, komunikace, výběh koní, povolení stavebních výjimek a obrovská návštěvnost, kde se vše živé vydupe, to vše škodí velice zásadně. V údolí se dějí neustále děsivé přešlapy likvidující život v rezervaci. Občan ani nemůže stihnout být informován o všem a zasáhnout. Je to boj s větrnými mlýny. O plánu revitalizace Děvína ale nyní víme. Co uděláme?

Možná je to projekt pěkný, ale proč musí být na úkor likvidace naší přírody?

 

Koala přežije, naše příroda nikoliv...

 Pokud se všichni nespojíme, nekompetentní rozhodování úřadů naši původní přírodu zničí definitivně...


 DEJTE JAKÝMKOLIV ZPŮSOBEM SVŮJ NESOUHLAS S PÉČÍ O PŘÍRODNÍ BOHATSTVÍ NAŠÍ ZEMĚ!

Kdo chcete nebo můžete původní přírodě pomoci, obraťe se na:

SpopaDú, SPDV, OOP MHMPOOŽP P5 nebo na senátora Václava Lásku

 

Děkujeme


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu