Přátelé mě požádali, abych sepsal historii sporu o plácek.
Pozemek 1280 k.ú. Hlubočepy byl vyjmenován jako součást ochranného pásma PR Prokopské údolí ve vyhlášce o zřízení PR Prokopské údolí v roce 1978 (letos slavíme 40. výročí založení přírodní rezervace).
Když se zachtělo stavební lobby v přírodní rezervaci stavět, rozdělili pozemek administrativně na dva nové pozemky, které dostaly jiné číslo v katastrální mapě a Odbor ochrany prostředí HMP od té doby tvrdil, že tyto pozemky nikdy součástí PR nebyly, a proto se nich může vesele stavět bez jakéhokoliv omezení. Jasný podvod, že ano? Ale ten, kdo na tento podvod měl upozornit a v jehož pravomoci je problém řešit, je sám sobě odvolacím orgánem. A na ochránce přírody a na místní občany …nedbal.
Popis tohoto příběhu teď hodně zkrátím, protože při vynesení rozsudku trvalo paní soudkyni 52 minuty čtení jen seznamu mých odvolání, kde účastník řízení pan Matoušek tvrdí, že v PR, kde je stavební uzávěra, nelze umísťovat nové stavby. Protože to zákon nedovoluje a tvrzení protistrany s odvoláním na stavební úřad MČ Prahy 5, stavební úřad HMP, MMR, MŽP, min. kultury a mnoha dalších orgánů státní správy, že v PR se stavět může. Po té soud konstatoval (po šesti letech), že v PR se předci jen stavět nesmí, protože to zákon nedovoluje.
Veškeré výlohy se soudní sporem šly na náš účet.
Spor o umístění stavby jsme sice vyhráli u soudní instance, ale výsledek je rozpačitý.
Mezitím Zastupitelé MČ Praha 5 na nátlak místních občanů domluvili s developerem výměnu „plácku“ za nesrovnatelně cennější pozemek v centrální části Smíchova, který do té doby sloužil jako hřiště při mateřské škole v ulici U železničního mostu.
Developer bez prodlení tento pozemek přeprodal. S největší pravděpodobností některému účastníku této hitparády.
40 milionů za trošku kašpárkování kolem plácku za vydatné pomoci zmanipulovaných občanských aktivistů není špatná bilance.
Suma sumárum:
Developer získal nesrovnatelně lukrativnější pozemek v centrální části Smíchova.
Hlavní město Praha prohrálo soud, ale nepoučilo se a úředníci, kteří vědomě pochybili, zůstali na svých místech a škodí dál.
Naše občanské sdružení vede spor, tentokrát ne s developerem ani s HMP, ale s MČ Praha 5 a skupinou místních občanů, kteří chtějí na plácku stavět. Tentokrát ne 2 bytové domy, ale dětské hřiště s multifunkčním zázemím.
Upozornění, že když na plácku nesmí stavět developer, protože je tam PR, tak tam nemůže stavět ani MČ, se nesetkalo s pochopením.
Takže otázka zní: Budeme se tentokrát muset soudit s MČ? Nebo se snad najde někdo, kdo pochopí, že zákon platí pro všechny stejně. Jak pro developery, tak pro veřejnoprávní korporace?
Nejtragičtějším výsledkem tohoto festivalu hamižnosti je ztráta dětského hřiště u mateřské školy na Smíchově.
My jsme svůj plácek ovšem zachránili, máme kde pít pivo a venčit své psy.
Od doby zahájení soudního sporu plácek už ve skutečnosti nebyl vážně ohrožen. Soudní spor jsme zahájili v roce 2012. Stačilo jen v klidu vyčkat rozhodnutí soudu.
Soud nemohl rozhodnout jinak.
Politováníhodné je, že nejen laická veřejnost a „bojovníci proti developerům“, ale i někteří zastupitelé se nechali snadno a průhledně zmanipulovat a stali se herci absurdního divadla, kde pod záminkou ochrany přírody přihráli developerům a jejich zkušeným právníkům dalších pár milionů.
Celou kauzu můžete nastudovat v Rozsudku Č.j. 8A 18/2013-126-148
Ponaučení:
Máte - li podezření na porušení práva, obraťte se k soudu, nikoliv na křiklouny.
Kam dál:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.