PDU_2017_10_06_Psi_vino.jpg

Drobečková-navigace

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 
Pase se pase, ovšem... tak jak by se mělo pásti v chráněných územích to zrovna není...
 
Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí
Pražského 661, 152 00 Praha 5                      
Nemáš-li schopnost uvidět
a poznat krásu,
alespoň nezacláněj druhým.

 

L. N. Tolstoj

                                                                                                                                  V Praze dne 25.5.2016         
                                                                      
OŽP MHMP
Jungmannova ul.
110 00 Praha 1

Věc:  opakovaná stížnost na pastvu v PR Prokopské údolí
Váš dopis ze dne 25:4: 2016 MHMP/676926/2016 začíná slovy k Vašemu dotazu sdělujeme….
"My jsme se na nic neptali..."
Tento Váš dopis nelze považovat za odpověď na naši stížnost.  12.4.2016 jsme Vás žádali, abyste od pastvy v PR Prokopské údolí tak, jak ji vedete, upustili. Vámi provozovaný způsob pastvy je kontraproduktivní a je v přímém rozporu s § 38 zák.114/1992 Sb. Sdělujeme Vám, že čím menší plocha, tím méně zvířat se na ní může pást. Pokud uvádíte plochy od 1,8 ha do 4,5 ha  mělo by se zde pást na 4,5 ha maximálně 16 zvířat během celého roku . Pokud pasete od 1 do 3 týdnů v roce, jak uvádíte, měli by zde být 2 zvířata.
Další zásadní chybou je oplocení. Oplocená má být plocha, kam zvířata nesmějí. To jsou exponovaná stanoviště, kde jsou chráněné druhy rostlin v době květu a před zralostí semen.
Zvířata, pokud jsou ve větším počtu než 4 kusy, musí být zaháněna na noc minimálně 5 km od chráněného území tak, aby se ráno při návratu na pastvu vytrousila cestou. (odpad zůstává i po pasácích).
Smyslem pastvy je odnést přebytečné živiny ze skalních stepí a teplomilných trávníků. Vámi provozovaný způsob pastvy činí pravý opak. Protože píšete, že máte již 12ti leté tradice a všechno o pastvě víte, nelze Vaše jednání hodnotit jinak, než jako úmyslné poškozování chráněných území.
Dále Vás upozorňujeme, že Vámi placené firmy sekají v přírodní rezervaci trávu křovinořezy ve vegetační době, tím pochopitelně vyhubí v dané lokalitě veškerý hmyz , noční i denní motýly …
Aby toho nebylo málo, posekanou trávu naházejí do nejbližší rokle, dolíku nebo pod strom. Za čas se tráva změní v kupku hnoje a hnije a mění chemismus půdy. Semena chráněných druhů rostlin, která případně mohla přežít Vaší pastvu a Vaše sekání, samozřejmě nemůžou přežít v kompostu.
Tam přežije kopřiva, lopuch, pelyněk, penízek rolní a celá řada druhů, které přinesly ovečky ze svého předchozího působiště. Celá řada plevelů je všudypřítomná a jejich semena čekají jen na poškození dosud kompaktního povrchu skalní stepi a pohnojení, aby mohla vyklíčit. Dovolte, nám jednu otázku: můžete doložit alespoň jediný konkrétní pozitivní výsledek pastvy, kromě toho, že Vaše ovce žerou právě teď ledenec přímořský, bělozářky a kavyly??
Opětovně Vás vyzýváme, abyste přestali poškozovat povrch PR. (viz §34 zák. 114/1992 Sb.)
Víme, že dobře vedená pastva je jedním ze správných způsobů ochrany teplomilných trávníků a skalních stepí. Příliš intenzivní pastva v kombinaci se sekáním křovinořezy je však pro krajinu devastující.
 Pást se má tam, kde to zarůstá. Tam, kde by to bylo skutečně potřeba pro obnovu a rozšíření semixerotermních a xerotermních trávníků, tam jsme Vaše stádo nikdy neviděli.
 Vážení pánové,
uvádíte, že v Prokopské údolí pasete cca 40 kusů zvířat. Včera jsem je počítal a je jich cca 80.
Dále zmiňujete konferenci Pastva v chráněných územích ze dne 10.3.2016 v aule ČZU v Praze. Škoda, že si pamatujete jenom datum konání a ne její obsah.
  
S pozdravem za Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí
Josef Matoušek

IČO: 44794690

tel: 251 81 29 39

 Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí


       Originální dokument v pdf: Opakovaná stížnost ...

 Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu