Péřový míček v Prokopském údolí
Sednete-li si někde v tichosti na lavičku a budete pozorovat okolí, při troše štěstí zahlédnete nádherného ptáčka, který se jmenuje mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus). Je to druh malého pěvce z čeledi mlynaříkovitých, který se dosud v Prokopském údolí stále vyskytuje.
Vypadá jako malý péřový míček dlouhým ocáskem, který za ním v letu doslova vlaje. Má velice krátký zobáček i krátká křídla a je daleko menší než vrabec. Váží méně než 10 gramů. Jeho vnější znaky jsou tak výrazné, že se s jiným ptačím druhem splést opravdu nedá. Podle vzhledu bělavé kuličky s velmi dlouhým ocasem poznáte mlynaříka na první pohled.
Hejnko půvabných mlynaříků zavítá na krmítka jen občas. V zimě se drží pospolu a v noci se navzájem zahřívají. Obývají lužní a listnaté lesy, zahrady a sady. Hnízdo si staví vysoko na stromech z větviček, trav a kořínků, mechů a lišejníků.
V České republice hnízdí mlynařík dlouhoocasý téměř po celém území, přičemž vyšší početnosti dosahuje v nižších polohách. Hnízdním prostředím jsou především nepříliš husté listnaté a smíšené lesy, dále pak nejrůznější typy rozptýlené zeleně. Zpravidla nechybí v blízkosti vodotečí, v parcích, zahradách a na zarostlejších hřbitovech. Stálý druh, naše populace podnikají v období od září do dubna kratší přelety, které zpravidla nepřesahují 20 km.
Hnízdo je uzavřenou stavbou s úzkým vletovým otvorem. Bývá nejčastěji na stromě, jehličnatém nebo listnatém, vzácněji v keři. Snůška obsahuje 10-11 vajec. Hlavní složku potravy tvoří hmyz (hlavně vajíčka a larvy) a pavouci.
Nejsou jednoznačnější informace o změnách rozšíření v průběhu devadesátých let. Podle všeobecného názoru patří mezi několik málo druhů, jejichž výskyt a početnost zůstávají přibližně stejné.
Kam dál:
- Ptactvo v Prokopském údolí
- Krmení Pižďuchy...
- Ohrožená divočina u konečné tramvaje
- Jestli se Vám naše společnost líbí, vyjádřete nám podporu
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.