PDU_2017_03_06_kralici_1_V.jpg

Drobečková-navigace

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

podporaaneb co naši předkové dobře věděli

Mnoho druhů listnatých stromů má schopnost obrážet. I když jsou seříznuty u země, nebo když přijdou o vrchol. Z pařezu vyraší hned několik nových výhonů.

  Díky tomu stromy, okousané zvěří či polámané vichřicí, neodumřou. Rostou dále, i když v pozměněné podobě. Obdivuhodné životaschopnosti stromů naši předci pilně využívali. Seříznutý stromek totiž obráží hned několika výmladky, které rychle sílí - zvláště pokud má obrážející pařez na mýtinách dostatek světla.

  Pařezinové hospodaření je v nížinách a pahorkatinách Česka doloženo už od neolitu, tedy z doby před osmi tisíci lety. Pravěké pařezení probíhalo na celém území osídleném člověkem, což dokládají například i archeologické výzkumy.

  Intenzivní, ale přitom trvale udržitelné využívání dřevin bylo pro ně životně důležité hlavně v teplejších oblastech, kde lesy zabíraly jen část úrodné půdy. Pařezinové hospodaření se s malými obměnami využívalo až do poloviny 20. století.

  Pokud se vydáte Dalejským hájem směrem k Hřebínku, což je původní místní název na skalní výstupek kousek nad mostkem přes Dalejský potok, dojdete na plošinu, kde zbytky po takovém způsobu hospodaření jsou přímo ukázkové.

PDU 2017 04 28 duby vymladky 1

  Lidé potřebovali dřevo i na stavby, pro tento účel se však výmladky nehodily. Proto ponechávali některé stromy růst do výšky po desítky, ba stovky let. Nazývali je výstavky a nejčastěji jimi byly duby, které mají kvalitní, tvrdé dřevo. Mohutné stromy rostly ve velkých rozestupech, na hektaru lesa jich bývalo jen několik. A proto ještě dnes můžeme bývalé výstavky rozeznat i v odrostlých, dávno nemýcených pařezinách. Pyšní se mohutnou korunou, kterou mohly utvořit jen díky prostoru, který kdysi měly. Právě výstavky významně přispívaly k životodárné rozmanitosti lesů, jejich koruny a dutiny poskytovaly útočiště ptákům a veverkám, odumřelé dřevo starých větví sytilo bezobratlé živočichy.

PDU 2017 04 28 duby vymladky 2

  Způsob obhospodařování pařezin připomíná pěstování rychle rostoucích topolů a vrb. Oproti nim má však pařezení původních dřevin určité výhody. Habr, lípa či dub žijí déle, mají schopnost obrážet stovky let, můžeme je seřezávat několik desítek cyklů. A zatímco plantáže topolů zakládáme na polích, pařezení může probíhat v již vzrostlém lese. Vznikne tak prostředí pestřejší a užitečnější než na jednodruhové plantáži. Daří se v něm nejen mnoha druhům rostlin a živočichů, ale i houbám, poskytuje lesní plody.

Krásný den všem přátelům Prokopského a Dalejského údolí... :-)


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu