PDU_2017_01_01_namraza_06_R.jpg

Drobečková-navigace

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Vrátí se barokní socha "Ukřižovaný" zpátky do Hlubočep?

 Při přípravách jedné z výstav v našem Informačním centru se nám do rukou dostal obrázek starých Hlubočep. Byl na něm kříž na místě, kde dnes není.

(z našich informačních brožur, které jsou k dispozici na naší základně - mapka)

 A z jiných dobových materiálů jsme ho neznali. Při vernisáži výstavy jsme se na něj zeptali místních obyvatel.

Pátrání takřka detektivní

Ukrizovany Hlubocepy Severa 5  Několik  oslovených  si na  sochu vzpomnělo,  ale  nikdo z Hlubočepských rodáků a pamětníků nevěděl, kdy vlastně kříž zmizel a co se s ním mohlo stát. A tak začalo naše pátrání. První nalezené stopy vedly do Duchcova, kde byl kříž viděn. Ale tam už nebyl. Postupně se objevovali další obrazy a fotografie, zjišťovali jsme o kříži více informací. Z „pouhého“ kříže na návsi se z pod nánosu zapomnění začal objevovat vzácný objekt hodný větší pozornosti, stará dřevěná plastika neznámého mistra... Naštěstí autor nezůstal dlouho utajený, podařilo se nám zjistit, jak byla socha označena.

 Její signatura je: Jo: Fri: Kohl / fecit 1718.Ukrizovany Hlubocepy Severa 3

 Z tohoto na první pohled   dost   záhadného   nápisu  se  dá vyčíst mnohé. Ukřižovaný je dílem známého českého barokního sochaře, Jana Bedřicha Kohla - Severy a byl vytvořen již v roce 1718. A když jsme tedy věděli, jakou sochu vlastně hledáme, nebylo další pátrání už obtížné. Ukřižovaný z Hlubočep (ale už jen samotný Ježíš, kříž mu uplaval někde v proudu řeky času) je umístěn v depozitáři Národní galerie. Sochu jsme sice našli, ale vzácná barokní plastika bohužel nemůže být vrácena na své původní místo. Co dál? Má zůstat jen na starých obrázcích a vytratit se zvolna z paměti lidí i místa, kde stála po dlouhý, předlouhý čas?

Ukřižovaný v Hlubočepích

 Ukrizovany Hlubocepy Severa 2Mezi domy č. 37 a již zbořeným dřívějším řeznictvím č. 39 v Hlubočepské ulici stávala malá kaple se zvonem. Kříž v ní byl asi pět metrů vysoký, samotná plastika Ježíše je totiž v nadživotní velikosti. Nad Hlubočepy z onoho místa Ukřižovaný bděl téměř tři sta let, zmizel až okolo roku 1984.

A co dál?

 Plastika Ukřižovaného je velice vzácná. I díky našemu zájmu o ní snad už brzo opustí temný depozitář a bude umístěna v nové expozici Národní galerie. Co však zbyde Hlubočepům? Možným řešením by bylo zhotovit kopii sochy a znovu vybudovat kapli. Pokud nám pomůžete, snad znovu rozžehneme věčné světlo, které svítilo na cestu deseti generacím zdejších obyvatel a díky němuž si Hlubočepy uchovávají svůj půvab a kontinuitu s historií. Zatím bychom rádi v místě, kde stála kaple s Ukřižovaným, instalovali informační panel o historii této vzácné barokní památky.

Ukrizovany Hlubocepy Severa 4

Jan Bedřich Kohl - Severa

 Jan Bedřich (Johann Friedrich) se narodil v rodině pražského měšťana Mikuláše Severy v roce 1681. Vyučil se sochařství u svého otčíma Jeronýma Kohla. Poté se stal dvorním sochařem hraběte Františka Antonína Šporka.  Pracoval v Praze, ve Vídni i v Kuksu.

 Díla tohoto významného barokního umělce můžeme obdivovat v Praze například na Karlově mostě. Zde jsou jeho sochy sv. Mikuláše Tolentinského a sv. Augustina, obě z roku 1708. Najdete je poblíž schodiště na Kampu.

 Naši pozornost si zaslouží i jeho sochy na Hradčanech, průčelí Lorety se pyšní sousoším sv. Felixe z Kantalicie před Madonou a sv. Jana Nepomuckého. Tyto sochy jsou z roku 1724.

 Jan Bedřich Kohl - Severa se podílel i na výzdobě nejslavnější části panství Šporků, zámku Kuks, nyní chráněného Unescem. Zde můžeme vidět jeho plastiky z roku 1710. Jsou to sousoší: Zvěstování Panny Marie, Láska, Panna Marie a Archanděl Gabriel. Najdeme je na průčelí kostela Nejsvětější Trojice. Spolu se svým otčímem vytvořil známé sousoší Tritoni kaskád. 

Ukřižovaný z Hlubočep ve vzpomínkách pamětníků

 Soše Ukřižovaného bezesporu největší péči věnovali místní seniorky. Starali se nejen o čistotu a výzdobu kapličky a prostoru kolem ní, ale také každoročně sochu natírali. Díky tomu se socha zachovala v tak dobrém stavu, protože dřevo bylo barvami konzervováno. Bohužel o tom, jak barevný Ježíš byl, se nyní můžeme jen dohadovat, protože v Národní galerii z něj nánosy barev odstranili.

 Další vzpomínka je z poněkud jiného soudku. Jeden z místních obyvatel se občas vracel z návštěvy hostince v pozdních nočních hodinách ve značně povznesené náladě. V té mu připadalo vhodné ulevit svému močovému měchýři právě u sochy Ukřižovaného. A aby dal okolí vědět o svém počínání, nikdy nezapomněl zazvonit na zvon v kapličce.


 Video ČT o soše a Hlubočepích


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu