PDU_2017_04_08_B_NO2_27_V.jpg

Drobečková-navigace

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

ptak

Příroda se chystá spát... "Krmítka, prostřete stůl!"

   Podívejte se, kdo všechno k vám přilétá k vašemu krmítku a jak správně ho přikrmovat.

   S chladnym počasím nastává doba k přikrmování ptactva. Je to v zimních měsících nutné, protože řada ptáků ve městech nemá dostatek vhodné potravy. Díky člověku se celá řada z nich stala zimujícími. Ještě na začátku minulého století byli třeba kos černý nebo sýkorka tažní ptáci. A jak to správně dělat, abychom jim neuškodili?

     Kvalitní krmítko je základ.

 Mělo by být chráněno před nepřízní počasí, vlhkostí a deštěm. Je dobré, když je zastřešené a vevnitř dobře přístupné. Musíte z něj odklízet staré zbytky potravy a ptačí trus. Zabráníte tím rozšíření infekcí nebo plísní. Umístěte ho tak, aby se do něj nedostaly nikdy kočky. Kočka je totiž největší predátor pro městské ptáky. Neloví z hladu, loví na základě instinktu. A raději udělejte povícero menších krmítek, než jedno veliké. Odpadnou tím šarvátky ptáků o místo. Sýkorky, vrabci nebo červenka, jsou totiž dobří bojovníci.

Co všechno nedávat do krmítka?

  Věci zkažené, plesnivé nebo nahnilé. Také většinu pečiva, protože obsahuje hodně soli a také droždí. Obojí ptákům nesvědčí. Samozřejmě žádné těstoviny, salámy nebo přepálený či žluklý tuk. Do krmítka také nepatří margaríny. To vše může způsobit jejich úhyn. 

A co do krmítka dávat?

  PDU 2016 04 25 Sykora modrinka 4aHovězí nebo skopový rozpuštěný lůj, do něhož naložíme olejnaté plody a semínka. Vhodná je slunečnice, řepka, jádra lískových, vlašských nebo burských oříšků a také nenamletý mák. Z této směsi vytvořte kuličky a zavěste je na kraj krmítka nebo na strom. Můžete je třeba vložit do síťky, nebo natlačit do vysušené půlky vydlabaného citronu. Dobře se na ně sýkorkám drží.

 Do volně sypaného krmítka dejte hlavně nejrůznější semena. Slunečnice, sezamové a lněné semínko, mák, řepku, drcené ořechy. Lze i zrní nebo semena trav a plevelů. Tím potěšíte zejména sýkorky a drobné semenožravé ptáky. Také můžete dát kousek tvarohu, ovesné vločky nebo strouhanou zeleninu a ovoce. Kosové mají rádi třeba půlku jablka na klování. 

  Někteří ornitologové sice tvrdí, že se ptáci nemají krmit, protože přes zimu ztratí schopnost lovit a hledat hmyz. A na jaře pak nejsou schopni uživit svá mláďata. Avšak citlivým přikrmováním v chladných dnech a hlavně v krutých mrazech, nemůžete nic pokazit.

 Ze začátku zimy ptáky krmte jen v malých dávkách. V tuto dobu nalézají ještě dostatek potravy, hmyzu i spoustu zralých semen nebo bobulí. Dávky zvyšujte až při mrazech a hlavně při souvislé sněhové pokrývce. Tehdy je pro ně opravdu těžké sehnat potravu. A s přicházejícím jarem krmení ukončete.

FB IMG krmeni ptactva

Kam dál:

 

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu