PDU_2017_02_18_vlak_3_R.jpg

Drobečková-navigace

Ochrana: C3 - ohrožený druh, §3, lokálně v Pú
Výskyt: 2018, 2017, 2016, 2015, 2013, 2012
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

netrhatJak kvete citronová krasavice

 Tak v letošním jaru nám ještě vykvetla jedna z chráněných rostlin, která se v našem Prokopském údolí vyskytuje jen na několika místech.

  Třemdava bílá (Dictamnus fraxinella),díky civilizačním faktorům, některým návštěvníkům a bohužel také špatně odvedenou prací firmy, pečující o PR prokopské a Dalejské údolí, je na ústupu.Je to nádherná květina avšak neuvěřitelná potvora zároveň. Květy třemdavy bílé právem patří k nejkrásnějším v naší přírodě. Prozradíme vám, nejen jak přišla ke svému druhovému názvu bílá, když její květy mají většinou růžový nádech, ale také to, co tahle krasavice dovede. Když se totiž, za krásného slunečného dne, omylem či úmyslem i zlehka dotknete hřbetem ruky listů třemdavy, vypadá to nejprve, jako by šlo o vyrážku. Druhý den se však ona "vyrážka" změní na obrovské podlité puchýře. Dotek listů třemdavy a následné oslunění pokožky může totiž vyvolat zpuchýřující účinky - kontaktní dermatitidu. A věřte, že trvá alespoň týden, než se pokožka uklidní. Tedy to raději nezkoušejte.

  Nejčastěji ji potkáme v teplých oblastech a na vápencovém podkladě, tedy i u nás, v Prokopském údolí. Kvete na jaře od května do června. Květy voní citrónovou, až skoro omamnou vůní, na velkou vzdálenost. Vůně po citrónu není náhodná, třemdava je totiž našim jediným zástupcem čeledi routovitých, do které patří také citrusy. Název "bílá" získala díky svému bílému kořenu.

  Třemdava bílá je v seznamu k ohrožených druhům naší květeny, ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona. Dokonce jako kriticky ohrožený druh je hodnocena v Polsku, Německu, Švýcarsku i v Maďarsku.

  Třemdavu bílou už zmiňuje Bohuslav Balbín(1621 – 1688) ve svém díle Krásy a bohatství české země"V našich horách najdeš mnoho pozoruhodností a nejedno přírodní bohatství: zlato, stříbro a ostatní kovy, dále drahokamy, jak vysvětlím později, a velkou úrodu blahodárných rostlin a kořenů. V horách tryskají teplé prameny, vyvěrají kyselky, řítí se vodopády a jejich vody se mísí v přírodních nádržích nebo studánkách v divokých a skrytých podzemních prostorách. Dobře známá rostlina šafrán, jež sama od sebe roste v českých horách, ničím si nezadá s vysázenou rostlinou, zejména pokud jde o šťávu, vůni a svěží barvu. Naše hory nabízejí také obojí třemdavu, bílou i černou, a pamatuji se, že sám jsem sbíral kořeny třemdavy na hoře u Bíliny (Bořeň)..."

   I přesto, že třemdava bílá patří mezi ohrožené druhy rostlin, jedna z lokalit byla letos naprosto znehodnocena leností firmy zajišťující placenou údržbu.

  Slibovaná kontrola magistrátu a zájem o informace od lidí "z terénu", kteří vědí kde co roste a kde je nutné se tomuto nebezpečí vyhnout, nefunguje.

  Protože třemdava miluje slunce, je nutné její lokalitu udržovat čistou a provádět jak vysekání, tak likvidaci náletových dřevin, snažíme se díky dobrovolníkům, aby své podmínky měla. A to se na mnoha místech daří.

  Pokud na ní někde v Prokopském údolí narazíte, tak prosíme neponičit. Uvítáme od Vás případnou informaci o jejím daším výskytu na naši E-mailovou adresu.

Děkujeme

    Krásný den všem přátelům Prokopského a Dalejského údolí... :-)


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu