PDU_2016_04_28_Rozec_1_V.jpg

Drobečková-navigace

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

   ZpravodajoveProkopské údolí, jak ho možná neznáte

   Prokopské údolí je veřejnosti známo, jako pěkná a snadno dostupná příroda, jako stvořená k vycházkám a sportování. Ti zasvěcenější ale vědí, že je to také přírodní lokalita celosvětového významu, kterou do svých projektů zařadilo i UNESCO.

    Historie zdejšího údolí je prastará. Kdyby existoval stroj času a zanesl nás o 400 milionů let nazpět do minulosti, asi byste naše údolí nepoznali. Území dnešních Čech se tenkrát nacházelo poblíž rovníku. Tam, kde se dnes projíždějí cyklisté a korzují celé rodiny, vlnilo se rozsáhlé tropické moře s korálovými útesy, s dnes tak populárními trilobity, s ramenonožci, lilijicemi a mnoha dalšími podivnými živočichy. Pulzoval zde bohatý podmořský život, podobný pestrému hemžení na dnešních tichomořských, korálových útesech.

  Pohodlný život v teplém moři, plném organických zbytků a jiných dobrot však neměl trilobitům a podobným potvůrkám trvat věčně. Od jihu se blížil mohutný africký kontinent a když se dva kontinentální bloky srazily, začala pohroma. Vlna horotvorných procesů, která srážka vyvolala, vzbudila obrovské tlaky. Počala zvedat mořské usazeniny a zvrásnila je tak, že vznikala celá pohoří. Prvohorní moře začalo ustupovat až se nakonec na stamiliony let ujala vlády nad krajinou souše. Moře se sice ještě jednou vrátilo, ale když obrovské vnitrozemské síly počaly území Čech opět zvedat, opustilo nás nadobro.

   Trvalo však ještě miliony let, než se počala formovat krajina, jak ji známe dnes. Pomalu se vytvářela síť potoků, řek a ty postupně odnášely usazeniny dávných moří a hloubily četná údolí, rokle a kaňony. Tak vzniklo i Prokopské údolí a na ně navazující údolí Dalejské. Přírodních zajímavostí je v našem údolí opravdu hodně. Ne každý návštěvník třeba ví, že tmavé stěny tzv. Hemrových skal nad Novou Vsí jsou vlastně vyvrženiny podmořské sopky. Ta zde před asi 420 miliony let chrlila popel a žhavou lávu. A že podle nálezů dávné fauny ve zdejších lomech určují vědci celého světa hranice (stratotyp) mezi obdobími pradávné historie naší planety. Je tu však i velmi cenná živá příroda. V našem údolí najdeme vzácné druhy hmyzu a měkkýšů a také mnohé, zákonem přísně chráněné rostliny, například půvabnou lilii zlatohlavou, nebo několik druhů patřících do rodiny orchidejí. A aby toho nebylo málo, na své si tu přijdou i archeologové. Vždyť první lidé se tu objevili dávno před dvaceti tisíci lety a na ostrohu mezi Novou Vsí stávalo již v 9. století slovanské hradiště zvané Butivické, jehož mohutné valy jsou tu patrny dodnes.

   Prokopské údolí se pyšní tolika skvosty, že bychom si o nich mohli povídat celé hodiny. Mnohé z nich stojí za to, abychom se s nimi seznámili blíže. A o to se pokusíme někdy příště.

Marie Nedvědová

oceněna cenou Křesadlo - Dobrovolnického centra Hestia

Zdroj: SPDV


 Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu