PDU_2017_01_01_Jezirko_R.jpg

Drobečková-navigace

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Ahoj kamarádi, já jsem králík... (zatím polodivoký...) 

  Králík divoký (Oryctolagus cuniculus), dříve běžný, i když v dávné minulosti nepůvodní druh, který se vyskytoval i v Prokopském údolí.

   Mnoho lidí považuje v přírodě zajíce za předky králíků domácích. Ovšem předkem králíků domácích je králík divoký. I toho si lidé zaměňují za zajíce. Oba sice patří do stejné skupiny, ale uzpůsobení chrupu je odlišuje od hlodavců. Hlavní rozdíly mezi zajícem polním a králíkem divokým uvidíte na první pohled. Zajíc má protáhlé tělo, 60 – 70 cm délky a jeho váha může být až 6 kg. Králík divoký je mnohem menší, tělo má tak kolem 40 cm na délku, jeho váha činí od 1 do 2,5 kg, ale tvarově je mnohem zavalitější, zadní nohy kratší. Srst šedohnědou, na břichu a spodní části ocasu bělavou. Výrazně se liší také poměrem tělesných proporcí. Uši mu nedosáhnou na čenich. Zajíc je většinou samotář, králík žije v koloniích a vyhrabává si nory, na které spoléhá při nebezpečí, a ve kterých i vrhá mladé. 


Na rozšíření králíka divokého se ve středověku podílela i církev, která králíky rozvezla do všech koutů Evropy. Králíci divocí byli hojně chováni v klášterech v obezděných zahradách. Králíci, kteří ze zahrad unikli, pak dali základ dnešním populacím králíků divokých. Původní jeho domovinou se označuje jihozápadní Středomoří, Pyrenejský poloostrov a severní Afrika.

   V Prokopském údolí vymizel i trochu díky méně vhodným podmínkám, protože jeho pastviny zarostly invazními dřevinami. Šípkem, svídou krvavou, trnkou. Příčinou je hlavně člověk. Počínaje zástavbou luk v okolí Prokopského údolí, přes volné pobíhání psů a polodivokých koček. V neposlední řádě je to a vypuštění dravců proti hrabošům, jimž mladý králíček slouží jako skvělá lahůdku k nakrmení celé rodiny.

   Již několik let se snažíme odjinud dovezené králíky množit u nás na základně. Žádná péče, jen klidný prostor zahrady střediska. Jsou tu naprosto volně, a dokonce se i množí. Letos zase odchovali dva mladé králíčky. Problémem je, že vůči člověku nemají strach. Chodí okolo, občas i zvědavě pohlížejí na naši činnost. A i když během let odejdou do přírody, jsou rychle uloveni třeba dravci, liškou nebo volně pobíhajícím psem. 

    

A je to škoda, jsou krásní.


 Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu