PDU_27_5_2016_lom_prakab_IMG_2370_R.jpg

Drobečková-navigace

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Nejen žáby, i motýli ostrouhali...

    Není to tak dlouho, co jsme tu na našich stránkách smutně vzpomínali, jak díky vlastní osobní prezentaci Ing. Skály, bez ohledu na dopady a důsledky, vyhynuly původní žáby v Prokopském údolí.
   A taky to není tak dlouho, co díky schválenému plánu péče o Prokopské údolí pro roky 2015 - 2021 (Portál veřejné zprávy - PDFPražský magistrát s velkou publicitou ohlásil, že péče o rezervaci Prokopské údolí je podle tohoto plánu zajištěna a bude také tak realizována, díky vybrané firmě.
 
   Je to však lživá informace. O tuto část Prokopského údolí se místo odboru ochrany přírody stará odbor hospodaření s majetkem MHMP a má na to najatou úplně jinou firmu.
 
  "Bylo by dobré si uvědomit, že ochrana přírody není o publicitě v tisku, rozhlase, televizi či v moderní době na internetu. Cílem ochrany přírody je v první řadě komplexní péče o vybraná území, a hlavně o ochraně biotopů a chráněných druhů rostlin a živočichů."
Hvozdík kartouzek
Otakárek fenyklovýNa začátku minulého století byl v Prokopském údolí popsán výskyt více jak tisíce druhů motýlů. A někteří opravdu jen endemiti, kteří se jinde nevyskytují, nebo jen zřídka. O počtu vzácných brouků ani nemluvě. Vy dříve narození si jistě pamatujete, na to pestrobarevné třepetání nad loukami plných květů. Na chůzi, kdy pod nohama vyskakovali najednou stovky lučních koníků a sarančat. 
     Denní motýli jsou jednou z nejnápadněji mizejících skupin živočichů v naší krajině. Ještě před nemnoha lety jich bylo na loukách během léta k vidění celá řada a z několika čeledí. K dnešním dnům ubylo nejen druhů,  které na louce běžně potkáte, ale i množství jedinců od každého druhu. Možná je vhodné použít odposlouchaná slova "jakýchsi"  výletníků: ".. jeden bělásek, jeden žluťásek, jo a modrásci byly dva...." 

   Motýlům totiž prospívá především rozmanitost lučních biotopů a způsob jejich obdělávání.

   Ve volné krajině se dnes hospodaří na velkých pozemcích, menší louky zůstávají ležet ladem nebo se zalesňují. Trávníky v intravilánech obcí, které donedávna lidé sekali postupně, jako píci pro své domácí zvířectvo, se dnes udržují motorovými nebo elektrickými sekačkami několikrát do roka.Housenka Otakárka fenyklového
Housenky motýlů nemají šanci se vyvinout a dospělí motýli nenajdou potravu, protože chybí rozkvetlé květiny. Louky, které na sebe vážou bohaté společenstvo tohoto hmyzu, se vyskytují jen na plochách, které jsou koseny jednou až dvakrát ročně a seno se na nich suší. Tam, kde se tráva neseká lištovou sekačkou nebo ručně kosou, ale rotační sekačkou, tam motýlům pšenka nekvete. Co asi tak zůstane z housenek, kukel, koníků, sarančat, pavouků nebo brouků, to není třeba vysvětlovat.

 Při procházce po louce, kde před pár dny byla vysoká tráva, spousta barevných květů, kakost, kopretiny, vlčí máky, pomněnky, kostival, plicník, mydlice, jitrocel, mléč, hvozdíky, zvonky a mnohé další, a nebylo ji nutno z žádného důvodu v tomto období sekat, dnes leží krusty rozmašírované a neodstraněné hnijící drti. Takové hrubé mulčování, zapařené, páchnoucí a plné plísní. Žádné sušení či slibovaný odvoz trávy. Ideální stav pro naprostou likvidaci původního, tisíce let stabilního půdního biosystému a chemizmu půdy. A to navíc v oblasti ochranného pásma přírodní rezervace Prokopské a Dalejské údolí, kde by péče měla být více než odpovídající. Z larev motýlů, kukel, ostatního hmyzu nebo třeba vzácných plžů, zůstala mazlavá kaše. A těch několik posledních zoufale poletujících třepetálků si nemá kde sednout, rozevřít svá nádherná křídla a nasytit se nektarem z květů. Není kam naklást svá vajíčka. I včely utichly, odtud vonící luční med nebude.

 Na první pohled krása pro oko. Až těsně u země posekaná louka. Ve skutečnosti však naprostá katastrofa pro přírodu. Žádní motýli, žádný hmyz. A díky tomu i žádní ptáci, žádní savci, žádní obojživelníci, kteří hmyz ke své obživě potřebují.... Kukla Otakárka fenyklovéhoStěhují se jinam nebo vymírají, jako následek "vzorové péče o krajinu". Přitom tato louka je člověkem nevyužitá. Ani sportoviště, ani místo s lavičkou k odpočinku. Pouze zbytečné utracení našich daní a plačící příroda nad vandalstvím člověka. Proplacená faktura, v kolonce utrácení zaškrtnuto  "splněno". 

   A takto jsou zde motýli odsouzeni k nepřežití na většině svých lokalitách, které obšťastňovali svým letem.

  Co na to odpovědní pracovníci?  Necháváme vám zatím otevřené k zamyšlení, nebo k doptání se na odpovědných místech, jakže to vlastně s tou ideologickou a masírující propagací pro voliče vlastně je... Teda doopravdy. 

   Možná se stačí podívat na MČ Prahy 6, kde péči o přírodu vzali vážně a sekání nejen omezili, ale sekají pásovitě, jak je doporučeno i v Plánu péče o Prokopské údolí.


 Kam dál:

Perla zkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu